Ferrule
CG2017-3-51.18
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Short, broad, conical iron ferrule with a wide, open slit. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.