Ferrule
CG2017-3-51.15
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Conical iron ferrule with an irregular, mostly closed slit. |
| Length | 12.2 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.