Basket Lid
NA2467B
From: New Mexico | Dulce Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | NA2467B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jicarilla Apache |
| Provenience | New Mexico | Dulce Reservation |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Coiled lid to accompany basket (NA2467A) |
| Height | 5 cm |
| Outside Diameter | 51.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
| Other Number | 34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


