Basket
NA2467A
From: New Mexico | Dulce Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | NA2467A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jicarilla Apache |
| Provenience | New Mexico | Dulce Reservation |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Tall, coiled, cylindrical basket. Two handles on either side and accompanied with lid. Faded design of white diamonds with cross centers and boxes along base. |
| Height | 82 cm |
| Outside Diameter | 49 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
| Other Number | 34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



