| Object Number | NA2466A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Tall, cylindrical basket with lid (NA2466B). Two handles on either side of exterior. Flat top and bottom. |
| Height | 56.5 cm |
| Outside Diameter | 45 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



