| Object Number | 37971A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jicarilla Apache |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Oval shaped, Jicarilla Apache coiled basket made of plant fiber; faded geometric design from shades of brown; basket in good condition but handle broken. |
| Height | 17.78 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


