Saddle
Basket
31-45-26A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-45-26A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Saddle Basket: Kidney-shaped. Coiled weave |
| Height | 17.14 cm |
| Length | 35.56 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. John W. Brock, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




