| Object Number | NA2492B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Oval shaped lid associated with basket (NA2492A). Constructed as a ring, with center gap. Naturally colored with accent of brown. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of R. M. Blatchford, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

