| Object Number | NA2492A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Oval shaped basket with flat bottom, associated with lid (NA2492B). Black oval disc on base, design of single checked black band and geometric lines around handles. |
| Height | 17 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Credit Line | Gift of R. M. Blatchford, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



