Effigy Figure
Dance Stick
22670B
From: New Mexico | Zuni Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 22670B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Fiber | Pigment | Cloth |
| Description | Wi-lo-a-na-nai = Lightning. The body of an animal effigy that attaches to a construction made of articulating sticks that expands. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 67 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Southwest Expedition; R. Stewart Culin; subscription of Robert C. H. Brock, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.