Dance Stick
22670A
From: New Mexico | Zuni Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 22670A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wi-lo-a-na-nai = Lightning. Construction made of articulating sticks that expands and attaches to an animal effigy. |
| Length | 57.4 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | Southwest Expedition; R. Stewart Culin; subscription of Robert C. H. Brock, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.