| Native Name | Motsapngonkwewa |
| Object Number | NA4990A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | American |
| Materials | Wool | Brocade | Flannel |
| Technique | Woven | Brocaded |
| Description | Wool brocade and flannel |
| Length | 96.5 cm |
| Width | 39 cm |
| Credit Line | Purchased from E. M. Culver, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

