Moccasin
38779A
From: Arizona | Third Mesa | Oraibi
Curatorial Section: American
| Native Name | To-Chi |
| Object Number | 38779A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Third Mesa | Oraibi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide |
| Description | Woman's. |
| Length | 44 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


