| Object Number | 38771A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Knitted |
| Description | Natural color; knit |
| Length | 52.3 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

