Ankle Band
38743A
From: Arizona | Shipaulovi
Curatorial Section: American
| Object Number | 38743A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Shipaulovi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Pigment |
| Description | Ankle band made from a rectangular band of buckskin dyed red. A strip of long fringe is sewn on to the front using thin strips of buckskin. The ankle band wraps around the leg and is secured by a knotted band of fringe at one end that inserts into a hole at the other end. |
| Length | 34 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

