| Native Name | A-sik-koa-wa-wo-po-kia |
| Object Number | 22652A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Leather | Pigment | Feather |
| Description | Arm band made from a thick leather band beneath a thinner, exterior band. The exterior band is dyed green. A buckskin flap is attached and dyed red. Two small buckskin straps secure the band to perforations on the opposite side. Long, buckskin tassels are attached and one is tipped with a feather. |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Southwest Expedition; R. Stewart Culin; subscription of Robert C. H. Brock, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


