Drum
35-28-149A
From: Colombia | Venezuela | Guajira Peninsula
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-28-149A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guajiro |
| Provenience | Colombia | Venezuela | Guajira Peninsula |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | The drum is a wooden keg painted green. |
| Height | 54 cm |
| Outside Diameter | 41 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Vincenzo Petrullo, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.