Ferrule
CG2017-3-51.10
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Long thin iron ferrule, square cross section. Conical socket, with slit, for attachment to shaft. |
| Length | 17.4 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.