Ferrule
CG2017-3-51.8
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Long thin ferrule with square cross section. Conical socket, with slit, for attachment to shaft. Bottom of slit appears to be broken - some missing. |
| Length | 23 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.