Arrow Point (uncertain)
CG2017-3-51.6
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Iron arrow point (?) with long, thin flanges, twisted neck, narrow closed socket (no slit). |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.