Spearhead
CG2017-3-51.5
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Spearhead. Long, iron leaf shaped spearhead with small protrusions either side. Point blunt - broken off? Conical slitted socket. |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.