Spearhead
CG2017-3-51.3
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Spearhead. Large iron spearhead, asymmetrical diamond shaped. Round, slitted socket. Attached tag says "Found with 60-5-6/7" (Asian Section). |
| Length | 27.9 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.