Spearhead
CG2017-3-51.2
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-51.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Large iron spearhead, asymmetrical diamond shaped. Round, slitted socket. |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.