| Object Number | 45-15-328A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | Greater Southwest |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin |
| Technique | Tanned | Dyed |
| Description | Heavy buckskin, soft-tanned and dyed red, irregular quadrangle. |
| Length | 46 cm |
| Width | 42.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



