| Native Name | Hopitotsi |
| Object Number | 38748A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Walpi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | Ca. 1900 |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Pigment | Sinew |
| Description | One of a pair of ankle high, leather moccasins. Stiff leather sole curls upward at the edges. Soft, buckskin upper dyed red. Slit down one side of the upper toward the front with a loose flap that wraps from one side to the other. |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


