Tablita
38731A
From: Arizona | Tewa | First Mesa
Curatorial Section: American
| Native Name | Poliikopatsoki |
| Object Number | 38731A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi-Tewa |
| Provenience | Arizona | Tewa | First Mesa |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | ca. 1900 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Leather | Cotton | Metal | Buckskin | Abalone Shell | Pigment | Feathers |
| Description | Dance tablita. leather straps, cotton cloth, metal buckles, cotton string |
| Length | 38 cm |
| Width | 30 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.