Jacket
62-33-10A
From: Mexico (Central America) | Baja California Sur
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-33-10A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seri |
| Provenience | Mexico (Central America) | Baja California Sur |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton Fiber |
| Description | Child's. Cotton. Pants have elastic at waist and leg holes. Made either for infant or doll. |
| Length | 37 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Moser, 1962 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


