| Native Name | Tsakototsi |
| Object Number | 46-8-11A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Sinew | Pigment |
| Description | Child's moccasin. Hard sole with turned up edge. Buffalo? Hide instep piece with high front; heel piece of buckskin, stained red. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of Friends Historical Library, Swarthmore College,1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



