| Object Number | 45-15-483A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin |
| Description | Toy moccasin, rawhide sole, upturned rim, smoked buckskin on heel and tie thong. |
| Length | 11.43 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




