| Object Number | 45-15-344A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jicarilla Apache |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Fiber | Glass |
| Technique | Beaded |
| Iconography | Star |
| Description | Youth's moccasin. Flat rawhide sole, one piece buckskin top, cut with pointed "tongue" and straight heel seam. Covered with beading, lined with muslin, beaded "star" on instep: red, white, black, yellow, tie thong run through slits. |
| Length | 24.13 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




