| Native Name | Ke'dzidee |
| Object Number | 45-15-343A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jicarilla Apache |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Sinew | Glass | Metal |
| Technique | Beaded |
| Description | Man's moccasin. Rawhide sole with turned-up rim and pointed toe, upper of heavy buckskin stained red. Median slit with long V-shaped insert, edged with metal tinklers and covered with black, blue and white beaded design, vertical heel seam with two fringes sewed in. |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




