| Object Number | 80-5-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Song Dynasty |
| Date Made | Song Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Cock |
| Description | Unglazed figurine of cock. |
| Height | 8.26 cm |
| Length | 10.48 cm |
| Width | 3.49 cm |
| Credit Line | Purchased from the Delaware Art Museum, Wilmington, 1980 |
| Other Number | 4-1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




