| Object Number | 45-15-342A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin |
| Description | Man's moccasin. Rawhide sole with turned up rim, upper yellow buckskin with short median slit and V-shaped insert fringed at the point. Vertical heel seam, fringed, tie cord run through upper, and on outer through loop from the sole. |
| Height | 9 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 9.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




