| Object Number | 45-15-341A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buffalo Skin |
| Technique | Stained |
| Description | Man's moccasin. Rawhide sole with turned up rim, upper of buffalo skin, stained brown, one piece with overlap on inner side, ankle thong. |
| Height | 15.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




