| Object Number | 45-15-339A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin |
| Technique | Painted |
| Iconography | Youth's |
| Description | Youth's moccasin. Rawhide sole with turned up rim painted blue, instep and top-pieces of heavy buckskin, whitened. |
| Height | 15.8 cm |
| Length | 23.8 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




