| Object Number | 45-15-337B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin |
| Description | Woman's moccasin Legging. Rawhide sole, turned up edge. Buckskin top, the front (vamp) is in one piece, back and long wrap-around attached to front. |
| Height | 32 cm |
| Length | 109.22 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


