| Object Number | 45-15-334A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Hide |
| Description | Man's. Hard sole, buckskin upper and leg are single peice with seam down side. Tinkler cord and tie cord near top, legs folded in three layers, plain. |
| Height | 117 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



