Moccasin Legging
45-15-333A
From: United States of America | Texas | Western Texas
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-333A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Provenience | United States of America | Texas | Western Texas |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Silver |
| Description | Soles wanting, heavy tanned skin stained yellow. Decorated instep stained red with beaded blue and white star, ankle-thong string with silver buttons. Upper 2/5 of back seam of legging covered by beaded band with lateral white scallops, beaded band at top, legs folded in three layers. |
| Length | 58 cm |
| Width | 15.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




