| Object Number | 45-15-332B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tonto Apache |
| Provenience | Greater Southwest |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Hide |
| Technique | Stained |
| Description | Man's boot. Hard sole with disc toe, red cross, buckskin tops stained red. Ankle thong missing. |
| Height | 26.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


