Boot
45-15-331A
From: New Mexico (uncertain) | Arizona (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-331A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tonto Apache |
| Provenience | New Mexico (uncertain) | Arizona (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin |
| Technique | Stained |
| Description | Man's boot. Hard sole with disc toe, buckskin tops stained red, ankle thong. |
| Height | 32 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



