| Object Number | 45-15-193A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo (uncertain) |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton | Wool |
| Technique | Woven |
| Description | Woman's leg band. Red ground, blue lateral stripes and central design, short fringes, worn. |
| Length | 86.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



