| Object Number | 45-15-192A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Zuni |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton | Wool |
| Technique | Woven |
| Description | One of a pair of leg bands. Red with double green and blue lateral stripes and wheel median design, fringed. |
| Length | 92.8 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



