| Object Number | 45-15-187A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Cane (plant) | Fiber |
| Description | Loom bar for a sash. |
| Length | 40.3 cm |
| Outside Diameter | 2.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


