Sandal
29-43-656A
From: United States of America | Southeastern Utah | Cave
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-43-656A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Basketmaker |
| Provenience | United States of America | Southeastern Utah | Cave |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Late Basketmaker |
| Section | American |
| Materials | Yucca | Buckskin |
| Technique | Twined |
| Description | Cross-woven cord sandals, square heel and square toe. The latter edged with buckskin fringe. Shows decoration. |
| Length | 18.89 cm |
| Width | 9.53 cm |
| Depth | 1.91 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
| Other Number | E73 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

