Sherd
97-80-345A
From: United States of America | Colorado | Arizona | Utah
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-80-345A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Colorado | Arizona | Utah |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Thin buff ware. Exterior incised with zigzag lines. Smoked. Formerly in one, now in five pieces. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-80-345 - Old Museum Number | 9667 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

