Object
29-3-13A
From: Southeast Arizona | Silver Springs Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-3-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Southeast Arizona | Silver Springs Valley |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oblong, stone object, possibly a pestle. Wide at one end and slightly more narrow at the opposite end. Both ends smoothed. |
| Length | 5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Wellington J. Snyder, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
