| Object Number | 33-35-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | YC, top level room 8 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Yellow buff were with incised chequer pattern on sides. |
| Height | 8.6 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Depth | 8.1 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1933 |
| Other Number | U.18273 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




