Sculpture
94-8-5
From: Canada | Eskimo Point | Arviat
Curatorial Section: American
| Object Number | 94-8-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Eskimo Point | Arviat |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucy Tasseor |
| Date Made | 1/5/1993 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Uneven brick-shaped gray stone;four faces lightly incised on 2 vertical corners;3 faces on third;2 faces on fourth and 4 faces along top edges. Made by Lucy Tasseor,1/5/93. |
| Height | 20 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Carol Heppenstall, 1994 |
| Other Number | 9316-270 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.