Pitcher
38292A
From: New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 38292A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Tewa (Culture) | San Juan |
| Provenience | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Black Ware |
| Description | Blackware; Vertical Handle. |
| Height | 7.62 cm |
| Outside Diameter | 10.79 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


