Bowl
38049A
From: New Mexico | Santo Domingo Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 38049A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Santo Domingo (uncertain) |
| Provenience | New Mexico | Santo Domingo Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay | Mica |
| Iconography | Bird |
| Description | Micaceous effigy vessel, rounded sides, flat base, short handle above opening of the bowl. Smalll bird's head on one side, opposed by a short tail, the body is completed with a pair of curved wings. |
| Height | 8.89 cm |
| Outside Diameter | 12.07 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

